Birleşik Arap Emirlikleri çalışma vizesi almak için ABD veya Avrupa ülkelerine kıyasla işlemleri daha hızlı sonuçlanan ve daha kolay olan bir ülke.

Ülkede çalışmak üzere izin alabilmek için öncelikle bir şirketten teklif alıp kabul etmiş olmalısınız. Sonrasında şirketiniz sizin için vize işlemlerini başlatacak ve yönlendirecek. 

Eğer kendi şirketinizi kurmuyorsanız, freelance çalışmayacaksanız veya başka bir özel durumunuz yoksa Birleşik Arap Emirlikleri´nde çalışmak için Çalışma ve Oturum vizelerini almanız gerekiyor. Diğer durumlar için de prosedürler benzer, ancak bu yazıda o kısımlara değinmeyeceğiz.

birleşik Arap emirliklerinde çalışmak

Birleşik Arap Emirlikleri Çalışma İzni

Genellikle 1-2 ay süren Birleşik Arap Emirlikleri çalışma vizesi işlemlerini şirketiniz ülkedeki vize birimleriyle koordine ediyor. Size işin Birleşik Arap Emirlikleri ayağı için sadece bazı belgeleri imzalayıp göndermek (İş sözleşmesi, pasaport, fotoğraf vs.) ve üniversite diplomasını konsolosluğa onaylatmak kalıyor:

  • Üniversite diplomasını yeminli tercümanda İngilizce veya Arapça´ya çevirmelisiniz. Ancak öncelikle konsolosluğa danışmanızı tavsiye ederiz. Bazı İngilizce diplomalar için bu işleme gerek olmadı. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi için tercümeye gerek yok.
  • Diplomayı kaymakamlıkta ve sonrasında valilikte apostil ettirmelisiniz. (Apostil: Tasdik)
  • Apostil ettirdiğiniz diploma kopyasını Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğuna teslim etmelisiniz. Sonrasında tasdik edilmiş olarak teslim alacaksınız.

Bütün bu işlemler için 300-400 TL´lik bir bütçe ayırabilirsiniz.

Evli iseniz evlilik cüzdanı, çocuğunuz varsa da çocukların doğum belgeleri için de aynı işlemleri yapmanız gerekiyor. Bütün bunlar sizin vize işlemleri için gerekli belgeler. Vize başvurusu başladıktan sonra şirketin talebine göre peyderpey iletmeniz gerekecek.

Vize işlemi olumlu sonuçlanırsa email aracılığıyla bir ¨Entry Permit¨ dökümanı alacaksınız. Bu belge Birleşik Arap Emirlikleri´ne giriş yapmanızı sağlayacak.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturum İzni

Oturum izni alma süreci ise Birleşik Arap Emirlikleri çalışma vizesine bağlı olarak başlar. Ülkeye giriş yapıp çalışmaya başladığınız tarihten yaklaşık 2 hafta sonra tamamlanır.

Bu aşamada:

  • Banka hesabı açmak
  • Ev kiralamak
  • Telefon hattı almak (Oturum izni için ülkeye girdikten sonra ilk işlerden biri olarak geçici bir prepaid hat almanızı tavsiye ederiz)

Gibi pek çok işlemde kullanmanız gereken ¨Emirates ID Card¨ da adınıza çıkarılacak. 

Birleşik Arap Emirlikleri uç istisnalar hariç vatandaşlık vermeyen bir ülke. İsterseniz 20 yıldır ülkede çalışıyor olun, iş sözleşmeniz feshedildiği veya istifa ettiğiniz durumda ülkeyi 30 gün içerisinde terk etmeli veya yeni bir iş bulmalısınız.

Son zamanlarda emeklilik vizesi de çıktı. Ancak bu vize bile 55 yaşın üstünde belirli finansal kriterleri yerine getiren kişilere veriliyor. Periyodu ise 5 yıl. Sonrasında yenilemek mümkün.

Dolayısıyla yerleşip vatandaşlık almayı düşünüyorsanız Birleşik Arap Emirlikleri pek de doğru bir adres değil.

Birleşik Arap Emirlikleri´nde çalışmakla ilgili diğer tüm konular için kapsamlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Rehberimize ekleme yapmak istediğiniz konular veya herhangi bir sorunuz olursa İletişim kısmından iletebilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir