Estonya´da çalışmak

Estonya çalışma vizesi için başvurabileceğiniz iki farklı çeşit var. 1 yıla kadar olan kontratlar için alınan geçici vize ve 1 yıldan uzun süreli çalışma vizesi. İkisi için prosedürler benzer ama ayrı. 

Ek olarak eğer herhangi bir Avrupa Birliği üyesi ülkeden vatandaşlığınız varsa işlemler biraz daha kolay

Ama o kısma bu yazıda değinmeyip Türk vatandaşlığı ile Estonya´da çalışmak amacıyla gidenler için prosedürleri anlatacağız.

Diğer bir vize türü ise E-residency.

Kısa Süreli Vize (3 ay – 1 yıl)

Kısa süreli Estonya çalışma vizesi 3 aydan 1 yıla kadar olan ve geçici süreli çalışma anlaşmalarını kapsıyor.

 • Tamamlamanız gereken ilk adım; işveren ile zaman, ücret gibi konuların net olarak belli olduğu bir çalışma sözleşmesi imzalamak.
 • Sonrasında işveren sizi Estonya Polisi ve Border Guard Board (Sınır Koruma Portalı) üzerinden kısa süreli çalışma için kaydettirmeli. Bu aşama 10 gün içerisinde tamamlanıyor. Fotoğraf, meslek uzmanlığı belgesi gibi belgelerle beraber başvurulan işin niteliğine göre ek belgeler de lazım olabilir.
 • Polis ve Sınır Koruma başvurusu kabul edildikten sonra vizeye başvurmalısınız. Vize ¨D-Tipi¨ olmalı. Pasaport, fotoğraf, başvuru formu, iş sözleşmesi konfirmasyonu ve sigorta belgesini bu aşamada iletmelisiniz. Unutmadan, ücreti de  80. Bu aşama 30 gün içerisinde tamamlanıyor.
 • Eğer eş ve/veya çocuklar da gelecekse onlar için turistik vizeye başvurmalısınız.
 • Vizenizi aldıktan sonra ülkeye giriş yapabilirsiniz.
 • İşe başladıktan sonra 5 gün içerisinde ¨Estonian ID Code¨ için başvurmalısınız. Bu kod ile Estonya Sağlık Sigortası´ndan faydalanabiliyorsunuz.
 • Sonrasında kendinize bir ev bulmanız ve diğer pratik ihtiyaçları (banka hesabı açmak, ulaşım kartı almak vs.) karşılamanız gerekecek. Bunun için önerilebilecek siteleri ve kalacak yer bulma ile ilgili diğer konular için Estonya Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uzun Süreli Vize

1 yıldan uzun süre için Estonya´da çalışmak istiyorsanız almanız gereken vize uzun süreli Estonya çalışma vizesi.

 • Tamamlanması gereken ilk adım, kısa süreli vize ile aynı şekilde. İşveren ile zaman, ücret gibi konuların net olarak belli olduğu bir çalışma sözleşmesi imzalamalısınız.
 • İkinci adım ise oturum iznine başvurmak. 

Bu adımı eğer halihazırda Estonya´da iseniz Polis ve Sınır Koruma üzerinden yapabilirsiniz. Yurtdışında iseniz konsolosluklar aracılığıyla yapmalısınız. 

 • Oturum izni için başvuru formu, 
 • İşveren davet belgesi (bunu işveren kendisi hazırlayıp Polis ve Sınır Koruma´ya gönderecek), 
 • Pozisyon için kalifiye olduğunuzu gösteren ve Estonya ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde pozisyonun getirdiği özellikleri yerine getiren bir eleman bulunamadığına dair bir belge. 

Bu belge için bazı istisnalar bulunuyor. Ancak özellikle beyaz yaka ve yazılım işleri için gerekli bir belge. Aile bilgi formu gibi dökümanları da iletmelisiniz.

Bu aşamanın sonuçlanması iki aya kadar sürebiliyor. Oturum izniyle beraber ¨Estonian ID Code¨ da elde edeceksiniz.

 • Bir sonraki adım ise aynı şekilde kendinize bir ev bulmak. Ev bulma ile ilgili detaylar için Estonya Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.
 • Evi bulduktan sonra ikamet adresini sisteme kaydettirmelisiniz. Sisteme kayıt sonrası bedava ulaşım ve diğer sosyal servislerinden yararlanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu işlem yerel devlet ofislerinde yapılıyor.
 • Sonrasında ise bir doktora kaydolmanız gerekiyor. Yani aynı burada Aile Sağlığı Merkezlerine kayıt oluyor gibi orada da bir klinik bulup kaydolmak üzere başvurmalısınız.
 • Vergi ve Gümrük birimine vergilendirmeniz için kayıt olmalısınız
 • Eğer varsa çocuklarınızı da okula kaydettirmelisiniz. Okullarla ilgili detaylar için de Estonya Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-Residency

Bu vize tipi oldukça ilginç ve dünyada ilk defa Estonya´nın uyguladığı bir sistem.

Pek Estonya´da çalışmak ile alakalı bir konu değil aslında.

Basit tanımıyla E-Residency; dijital alanda şirket kurmak isteyen girişimcilere Avrupa Birliği içerisinde şirket kurma ve yönetme şansı veren özel ve dijital bir vize çeşidi.

Fikriniz ve çalışmanızla Avrupa Birliği marketlerine girmek, müşterilerine erişmek ve ödemelerini almak için bu altyapıyı kullanabilir, şirketinizi kağıt işleri olmadan internet üzerinde kurabilirsiniz. Estonya´da çalışmak için gitmenize gerek kalmadan şirketinizi kurulumdan itibaren yönetebilirsiniz.

Bu vizeye Estonya Konsoloslukları aracılığıyla başvurmak için TC kimlik fotokopiniz, fotoğraf ve niyet mektubu yeterli. Ücreti ise  120. Başvurunuz kontrol edildikten sonra 6-8 hafta içerisinde tamamlanıyor. Bu aşamada yapmanız gereken ise 6 ay içerisinde Estonya Konsolosluğuna (Ankara) gidip ¨E-Residency Kit¨inizi almak ve parmak izi teslim etmek.

Şirket kurulumundan sonrasıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Kısaca özetlemek gerekirse, E-Resident olduktan sonra yasal ve yönetimsel konular için yardım alabiliyorsunuz. Belirli kriterleri karşılayabilen servis sağlayıcıları listeleyip ihtiyacınıza göre seçmeniz için yardımcı oluyorlar. Bu aşamada ücret tamamen aldığınız hizmetin kapsamına bağlı.

Sonrasında ise şirketi ¨E-business Registry¨ üzerinden kaydetmelisiniz. Ücreti  190. Kayıt sonrasında ise bankanızı seçip finansal hizmetler ve ödemeler için işlemlerinizi halletmelisiniz.

Burada ayrıca belirtilmemiz gereken bir diğer konu ise bunun maliyeti. 

E-Residency alana kadar ödeyeceğiniz tutarlarla beraber, özellikle banka hesabı açma aşamasında, (ki gerekli bir adım) ek gereklilikler de sağlamalısınız. Örneğin hesabınızda minimum  2.500bulundurmalısınız. Kazancınızın da %20´si Estonya kanunlarına göre vergiye gidecek.

Özetlemek gerekirse Estonya çalışma vizesi prosedürleri çok karmaşık ve uğraştırıcı değil. Nispeten kısa sürelerde halloluyor ve takip edebileceğiniz detaylı rehberler de mevcut.

Estonya´da çalışmakla ilgili diğer tüm konular için kapsamlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Rehberimize ekleme yapmak istediğiniz konular veya herhangi bir sorunuz olursa İletişim kısmından iletebilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir