Estonya´da ev kiralama Batı Avrupa´daki diğer ülkelere göre epey daha ucuz, ancak ev bulma süreci biraz daha uzun ve zahmetli.

Biz de bu yazımızda Estonya´da ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlere, bölgelere ve püf noktalara değineceğiz.

Yazı genellikle Tallinn üzerine olacak, ancak fiyat kısmı hariç diğer Estonya şehirleri için de bu bilgileri kullanabilirsiniz.

estonyada çalışmak

Detaylara geçmeden önce KVCity24Kuldnebors ve 1home sitelerini fikir edinmek adına inceleyebilirsiniz. Facebook üzerinde de ¨Expats in Tallinn/Estonia¨ grupları da bu işler için sık kullanılıyor.

Bu sitelerde gezinirken dikkat etmeniz gereken ilk nokta odaların sayısı.

Estonya´da 1 oda için arama yaptığınızda aslında 1+1 değil 1+0 evler için arama yapıyorsunuz. Örneğin 1+1 bakmak istiyorsanız 2 odalı ilanları gözden geçirmelisiniz.

Diğer bir nokta ise evlerin tipi.

Tallinn bölgesinde özellikle 1930-40´larda inşa edilmiş ama hala kullanılan binalara rastlamanız mümkün. Sovyet tipi blok apartmanlar, Estonya geleneksel ağaç evleri veya az katlı yeni tip apartmanları tercih edebilirsiniz. 

Tallinn 400.000 nüfusuyla küçük bir şehir, ve merkezi gibi görünmeyen yerler bile şehir merkezine 20-25 dakika mesafede. Örneğin, en uzak kiralık ev bölgelerinden biri olan Pirita için bu mesafe 22 dakika. Dolayısıyla bir bölgenin merkezi olup olmamasına ilişkin değerlendirme özellikle İstanbul´dan gelenler için şaka gibi gelebilir.

Evler genellikle Old Town ve Kesklinn bölgelerine ne kadar yakınsa o kadar pahalanıyor. Ancak Estonya´da ev kiralama sirkülasyonu çok fazla olmadığı için oturmuş bir market yok. Fiyatlar sahibine, yıl içerisindeki zamana, lokasyona vb. gibi pek çok değişkene bağlı. Dolayısıyla bu siteleri iyice gezip düşük fiyatlı bir ev bulma olasılığınız da yüksek. 

Yine de belirtmek gerekir ki maaşlara oranla kiralık ev ücretleri düşük (özellikle diğer Avrupa ülkelerine göre).

İlanlardan da görebileceğiniz gibi evlerin neredeyse tamamı eşyalı ve ev sahipleri eşyaların çıkartılmasına ve değiştirilmesine karşı bir şekilde dirençli. Mobilya, beyaz eşya, yatak, gardrop gibi eşyalara muhtemelen ihtiyacınız olmayacak. Ancak bu evlerin büyük bir çoğunluğunda ise tv bulunmuyor.

Ev kiralamak için beğendiğiniz ilanlardaki emlakçılara ulaşmanız gerekiyor. Bunun için email veya telefon tercih edebilirsiniz, ancak emaile dönüşler daha geç ve nadir. Emlakçılar genel olarak İngilizce konuşuyor, dolayısıyla çekinmeden telefon edebilirsiniz.

Emlakçı ücreti genellikle 1 kira bedeli kadar. Depozito da aynı şekilde. Bazen 2 kiraya kadar çıkabilir.

Mümkünse direkt ev sahibinden de kiralayabilirsiniz. Bunlar için sitelerde ilanları sadece ev sahibinden olarak filtreleyebilir ve emlakçı ücretinden de kurtulabilirsiniz. Ancak ilanların çok az bir kısmı bu şekilde.

Emlakçıyla irtibata geçtikten sonra ise: Nerelisin? Ne iş yapıyorsun? Çalıştığın firma hangi sektöre bağlı? Beraber yaşayacağın biri var mı, o ne işle uğraşıyor ve nereli? Gibi soruların agresif tonlarla sorulmasına hazır olmalısınız. 

Bazen yerli olmadığınız için geri çevrilebilirsiniz. Ya da ev sahibi Rus ise Rusça bilmediğiniz için. Burada emlakçının motivasyonu genellikle saf bir ırkçılık değil. Kiralanan kişi yabancı olunca prosedürlerin biraz değişmesi gerektiği veya ev sahibiyle iletişimde sorun yaşanabileceği gibi konular da emlakçıların yabancılara bakışını değiştiriyor. 

Dolayısıyla sakin kalıp devam etmeniz gerekiyor.

Apartmanı görmek için çağrılınca da bu sorular aynı şekilde devam edebilir. Burada da, emlakçıyla tersleşmeden önce, piyasanın dar olması sebebiyle aynı apartman için pek çok aday olabileceğini unutmayın.

Apartmanı görüp kiralamaya karar verdikten sonra ev sahibi ve emlakçının tutumuna göre değişebilecek kontrat imzalama kısmı geliyor. 

Estonya´da ev kiralama konusunda bu aşamada yasal olarak yapılması gereken kontrat imzalamak. Ev sahibi ve emlakçının da kontratta anlaşılan tutar üzerine %20´lik vergi ödemeleri.

Ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor.

Bazı ev sahipleri vergiden kaçınmak için kira ve depozitoyu elden almak isteyebilir. Ve hatta bazıları kontrat dahi imzalamak istemeyebilir. Emlakçı da kendi ücreti üzerinden vergi ödememek için aynı yolu seçebilir veya vergi tutarını elden ayrıca sizden isteyebilir. 

Bu durumda kontratla güvence altına alınmamış olacaksınız. Elden vereceğiniz para banka transferi gibi kayıt altında olmadığı için ücreti verdiğinize dair herhangi bir kanıt da bulunmayacak. Dolayısıyla tavsiyemiz bu kontrat işini hakkıyla yapan ev sahipleri ve emlakçılarla ev kiralamanız. Ancak genellikle söylenen bunun yaygın bir uygulama olduğu. Dolayısıyla bunu kendiniz değerlendirmelisiniz.

Estonya´da ev kiralama ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise faturalar. Bunlara diğer yazımızda detaylı bir şekilde değinmiştik. Ancak emlakçılarla görüşürken unutmamanız gereken hem yaz hem de kış için fatura örneklerini istemek olmalı. Çünkü yalıtımı güçsüz bir apartman kışın sizi aşırı yüksek faturalarla baş başa bırakabilir.

Şimdi biraz semtlere, özelliklerine ve fiyatlara göz atalım:

Kesklinn
estonyada barınma

1+0 Daire Ortalama Kira:  350

2+1 Daire Ortalama Kira:  700

Tallinn´in şehir merkezi olan bölge. Old Town´ı da içeren bu bölge şehirdeki hemen hemen bütün kilit noktalara yakın. 

Özellikle yazın turizm sebebiyle kalabalık olabilir, ancak hiçbir zaman 4. Levent arka caddeleri kadar kalabalık olmayacak. Bir diğer dezavantajı ise restoran ve kafe fiyatlarının biraz yüksek olması. Doğal olarak kira ücretleri de ortalamanın üzerinde.

Fiyatlar 1+0 daireler için  150 civarından başlıyor (bunlar gerçekten ufacık daireler ve genellikle bakımsız) ve  750 civarlarına kadar çıkıyor.

2+1 daireler içinse fiyat aralığı  400-2500. Ancak üst fiyat sınırına çok bakmadan  500-600 civarına gayet güzel evler bulabilirsiniz.

Kristiine

1+0 Daire Ortalama Kira:  270

2+1 Daire Ortalama Kira:  480

Bu bölge Kesklinn´in batısında yer alıyor. Aslında şehir merkezine olan mesafesi yürüyerek bile 15-20 dakika. Dolayısıyla bizim gibi Estonya´da çalışmak üzere Türkiye´den gelenler için Kesklinn´den hem daha ekonomik, hem de pek uzak olmayan bir mesafede olduğu için ev kiralamak için avantajlı.

Bu bölgede Kristiine Keskus isimli büyük bir alışveriş merkezi de var.

Kiralık daire sayısı ise Kesklinn´den çok daha az. 

1+0 daireler  100-500 arasında iken 2+1 daireleri  350-750 bandında bulabilirsiniz.

Mustamäe

1+0 Daire Ortalama Kira:  300

2+1 Daire Ortalama Kira:  480

Mustamäe Tallinn Üniversitesine ev sahipliği yaptığı için biraz kampüs havasında bir bölge. 

Burası güvenli olsa da zaman zaman Rus gençlerin grup halinde dolaşıp sağa sola salça olduklarını da görebilirsiniz.

Bölge ile Old Town arası yürüyerek 30-35 dakika iken araç ile 15 dk. Toplu taşıma da yaygın ve sık.

1+0 evler  200-500 arasında, 2+1 olanlar ise  350-700.

Põhja-Tallinn
estonyada barınma

1+0 Daire Ortalama Kira:  240

2+1 Daire Ortalama Kira:  500

Kesklinn´in kuzeyinde yer alan bölüm. Burayı kendi içerisinde de Kalamaja ve Kopli bölgeleri olarak ikiye ayırabiliriz. 

Kopli muhtemelen Tallinn´in en tekinsiz bölgesi. Suç ve uyuşturucu kullanımının ve dağıtımının, son zamanlarda oldukça azalsa da, yaygın olarak görüldüğü bir yer. Dolayısıyla burada kiralık ev bakmanızı pek önermiyoruz. Fikirtepe çocuğuyuz ucuz olsun diyorsanız siz bilirsiniz. Açıkçası biz de abartıldığı kadar güvensiz olduğunu düşünmüyoruz, sonuçta Kuzey Avrupalı standardı.

Diğer taraftan Kalamaja ise ¨Cool¨ kafeleri ve geleneksel ahşap evleri ile ferah ve temiz bir mahalle. Dolayısıyla fiyatlar biraz daha yüksek.

Lasnamäe

1+0 Daire Ortalama Kira:  240

2+1 Daire Ortalama Kira:  500

Lasnamäe Kesklinn´in, yani şehir merkezinin doğu komşusu olan semt. Burada da aynı Kesklinn gibi ilan sayısı ve kiralık ev opsiyonları fazla.

Ev yoğunluğu ve topluluğu biraz düşük olan bir bölge, dolayısıyla çok şehir içi sayılabilecek bir çevre yok, ancak bunun da kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları var.

Old Town bölgesine uzaklık yürüyerek 15-25 dakika civarı.

1+0´lar  100-450 aralığında iken 2+1´ler  300-700 aralığında değişiyor.

Haabersti

1+0 Daire Ortalama Kira:  280

2+1 Daire Ortalama Kira:  550

Bu bölge Tallinn´in en batıdaki kısmı. Sovyet tipi apartmanlar ile beraber yeni yapılan modern apartmanları da bölgede görebilirsiniz.

Diğer bölgelere oranla kiralık ev yoğunluğu az. Belirgin bir problemi olmayan, çevreleri geniş apartmanlar bulabileceğiniz bir yer. Dolayısıyla ortalama vermek biraz zor. Bir yandan da Estonya´da ev kiralama için en ucuz olanakları burada bulabilirsiniz.

Old Town bölgesine uzaklık yürüyerek 40-50, araçla ise 15-20 dakika. Toplu taşıma yine aynı şekilde çalışıyor.

Pirita
piritada barınma
Pirita

1+0 Daire Ortalama Kira:  400

2+1 Daire Ortalama Kira:  750

Pirita Tallinn´in en zengin muhitlerinden birisi. Hatta belki de bir yandan en yeşil ve bakımlı semti. Ayrıca şehirdeki en güzel plajlar da burada yer alıyor. Güzel bir marinası da var.

Bu sebeplerden ötürü şehirden uzak olmasına rağmen kiralar, öyle aman aman yüksek olmasa da biraz yüksek. Ortalama vermek de biraz zor çünkü çok yoğun bir alan değil ve kira sirkülasyonu da yüksek değil. 

Benim bütçem yüksek; şehirden biraz uzak olayım, parklar bahçeler güzel düzenlenmiş olsun, deniz göreyim, çıkıp sahil kasabası gibi yerlerde yürüyeyim diyorsanız Estonya´da ev kiralama için en keyifli yer kesinlikle burası.

Nõmme

1+0 Daire Ortalama Kira:  220

2+1 Daire Ortalama Kira:  570

Şehir merkezine en uzak yerlerden biri, bir yandan kira ücretlerinin en düşük olduğu yer.

Şehrin en güney kısmında yer alıyor. Genel olarak yeşil bir bölge ve Tallinn´in diğer bütün banliyö bölgeleri gibi çevresi geniş apartmanlardan oluşuyor.

Şehrin merkezine uzak dediğimizin araçla 20-25 dakikalık bir mesafe olduğunu belirtelim. Bir diğer hatırlatma, komple Tallinn Mecidiyeköyden daha küçük.

Barınma: Genel

Özetle şehirde hiçbir yer çok uzak değil. Hiçbir yer de ekstrem bir şekilde ucuz veya pahalı değil. Ev arama sürecinde biraz sabırlı olabilirseniz güzel bir daireyi bütçenize göre bulabilirsiniz.

Diğer bir nokta da Estonya´da çalışmak ile elde edilen maaşla gayet güzel evler kiralayabilme ihtimaliniz. Maaşlar diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine göre çok düşük değilken kiralar neredeyse yarısından daha az. Tabii ki burada kıyaslama ölçütümüz Türkiye değil.

Örneğin süper tatlı ve lüks bir apartman dairesini 1+0 için  250-300, 1+1 için  450-500, 2+1 için ise  550-600 ve hatta daha da azına bulabilirsiniz.

Estonya´da çalışmakla ilgili diğer tüm konular için kapsamlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Rehberimize ekleme yapmak istediğiniz konular veya herhangi bir sorunuz olursa İletişim kısmından iletebilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir